Historie fondu


Od původních akcionářů v roce 2013 získali akciové podíly Mgr. Marek Indra a Mgr. Jiří Šebesta. Od tohoto roku začal fond vyvíjet reálnou ekonomickou činnost.

Dnes je IFIS jedním z největších a nejtransparentnějších subjektů, který se pohybuje na trhu pohledávek v ČR. Funguje jako samosprávný investiční fond, jehož akcie jsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha (BCCP). Během let se akcionářská struktura měnila a nyní má IFIS více akcionářů. Majoritu dnes drží Mgr. Marek Indra, který vlastní přes 70 % akcií.

IFIS je finanční instituce, jejíž akcie jsou od listopadu roku 2015 veřejně obchodovány na BCCP Praha. Protože pro veřejně obchodované společnosti platí přísná pravidla, IFIS má transparentně nastavené řízení a kontrolu vnitřních procesů, několikrát ročně také probíhá vnitřní audit. IFIS nakupuje pohledávky v rámci výběrových řízení prakticky od všech tuzemských bank, ale také některých zahraničních.

IFIS pravidelně obchoduje např. s následujícími bankovními subjekty:

 • Komerční banka, a.s.,
 • Raiffeisenbank a.s.,
 • Česká spořitelna, a.s.,
 • Sberbank CZ, a.s.,
 • Expobank CZ a.s.,
 • Equa bank a.s.,
 • Československá obchodní banka, a. s.,
 • MONETA Money Bank, a.s.,
 • Wüstenrot hypoteční banka a.s.

a dalšími významnými subjekty jako např.:

 • MONETA leasing, s.r.o.,
 • MONETA stavební spořitelna, a.s.,
 • ESSOX s.r.o.,
 • s Autoleasing, a.s.,
 • UniCredit Leasing CZ, a.s.,
 • Artesa, spořitelní družstvo,
 • NEY spořitelní družstvo,
 • Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.,
 • Raiffesen stavební spořitelna,
 • T-Mobile Czech Republic a.s.

Rozsah aktivit staví IFIS v rámci spolupráce s bankovním sektorem do pozice jednoho z nejvýznamnějších hráčů v ČR v oblasti odkupu a inkasa pohledávek. IFIS se zabývá vymáháním všech typů pohledávek od bagatelních (dopravní podniky, mikropůjčky), středního segmentu (leasingy, podnikatelské úvěry), hypotečních úvěrů až po korporátní pohledávky zajištěné většími celky nemovitostí.

IFIS v průběhu své historie provedl množství významných transakcí jako například:

Rok 2013
Zahájení financování nákupu pohledávek od poškozených v trestní kauze dlužníka EDBUSY, a.s. v likvidaci.

Rok 2014
Nákup klíčových bankovních úvěrových pohledávek vůči stavebním firmám Silnice Čáslav a Mebikan a započetí jejich úspěšného řešení.

Rok 2015
Na IFIS jako nástupnickou společnost, přešla v důsledku fúze část jmění společnosti MIDESTA, s.r.o., IČ: 276 85 098. Nákup bankovních úvěrových pohledávek za společností Vrtný a geologický průzkum a dalšími majetkově propojenými společnostmi a jejich postupné úspěšné řešení. Nákup úvěrových pohledávek od několika bank za významným českým dovozcem a prodejcem obuvi společnosti TERM (např. zastoupení Mizuno) a jejich postupné řešení.

Rok 2016
Koupě celého úvěrového portfolia úvěrového družstva UNIBON v objemu přes 1 mld Kč. Nákup retailových portfolií úvěrových a leasingových pohledávek v tomto roce převýšil v součtu nominálních hodnot částku 0,5 mld Kč.

Rok 2017
Finnancování nákupu bankovní úvěrové pohledávky za významným prodejcem ojetých automobilů a následné řešení pohledávky zejména prodejem nemovitého majetku. Nákup retailových portfolií úvěrových a leasingových pohledávek v tomto roce převýšil v součtu nominálních hodnot částku 1 mld Kč. Realizace prodeje nemovitosti na ulici Kotlářské v Brně za cenu 65 mil. Kč.

Rok 2018
Nákup dvou nejvýznamnějších bankovních úvěrových pozic vůči subjektu KRÁLOVOPOLSKÁ RIA v objemu přes 600 mil Kč. Nákup úvěrových bankovních pohledávek za společností zabývající se opravou vagonových vozidel a následné majetkové převzetí výrobního areálu společnosti. Započetí nákupů pohledávkových pozic vůči významné stavební skupině PSJ, jehož výsledky jsou např. spoluvlastnictví společnosti GM (v majetku např hotel Gustav Mahler) s ruskou investiční skupinou CABV nebo spoluvlastnictví společnosti EKOKLIMA s českou investiční skupinou Natland. Nákup retailových portfolií úvěrových a leasingových pohledávek v tomto roce převýšil v součtu nominálních hodnot částku 3 mld Kč.

Rok 2019
Prodej výrobního podniku VPO Protivanov, získaného realizací úvěrových pohledávek nabytých od tuzemských bank, skupině LOMAX. Nákup 100 % bankovních úvěrových pohledávek vůči tuzemským dceřiným výrobním společnostem německého koncernu G.A.M. Heat GmbH .

Rok 2020
Nákup 100 % bankovních úvěrových pohledávek vůči tuzemským dceřiným společnostem indického koncernu LEEL ELECTRICALS LIMITED Zahájení nákupu pohledávkových pozic vůči finanční skupině ARCA Capital od bank (např. úvěrová pohledávka za společností Františkovy Lázně Savoy, a.s.) a směnečných věřitelů skupiny.

Rok 2021
Dosahovaný čistý zisk IFIS za posledních šest let byl vždy v pásmu 100-200 milionů korun, kumulativně od roku 2013 to představuje přes 850 milionů. IFIS svůj zisk vždy v plné rozsahu reinvestoval. V současné době má IFIS ve svém portfoliu přibližně 100 tis pohledávek a současné NAV k 31. 12. 2020 fondu činí 1.033.067.074,76 Kč.